حزب توده ایران

تناقض اساسی و آشکار «اسلام سیاسی» با حقوق بشر

بحث بر سر ضرورت درک ماهیت و عملکرد نظری رژیم حاکم بر میهن ما و ارتباط گسست ناپذیر آن با سیاست های سرکوب گرانه و پایمال کردن خشن حقوق بشر در ایران، در دو دهه اخیر، یکی از مسایل کلیدی و گره گاههای اساسی تعیین راهکارهای بنیادین برای رهایی کشور از بندهای استبداد خشن و واپسگرایی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بوده است.

توده ای ها در جشنواره های کمونیست های پرتغال و دانمارک

«غرفهٔ حزب تودهٔ ایران، در قلبِ جشنوارهٔ «آوانته

* از غرفهٔ حزب تودهٔ ایران که در قلبِ جشنوارهٔ سالانهٔ نشریهٔ ارگان حزب کمونیست پرتغال قرار داشت و با گل‌سرخ سمبل حزب و پوسترهایی در رابطه با: خاتمه دادن به موج اعدام‌ها در ایران، ضرورتِ پیگرد آمران و مجریان فاجعهٔ ملی ۶۷ ، "پایان دادن به همهٔ تحریم‌های اقتصادی علیه ایران"، همبستگی با زندانیان سیاسی ایران، همبستگی با فعالان سندیکایی ایران، و پوسترهای زیبایی به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب کبیر اکتبر آراسته شده بود، هزاران فعال کمونیست و چپ پرتغالی دیدار کردند.

* در طول مدت برپایی جشنوارهٔ آوانته هیئت نمایندگی حزب تودهٔ ایران با دبیرکل حزب کمونیست پرتغال، رفیق "جرونیمو دو سوزا"، و همچنین اعضای هیئت سیاسی حزب برادر دیدار و دربارهٔ تحول‌های سیاسی در کشور و منطقهٔ خاورمیانه گفت‌وگو کرد.

جایگاه ولی فقیه در مقام «نمایندهٔ خدا بر زمین» مستحکم‌تر می شود!

از قرار معلوم علی خامنه‌ای به آن‌چنان مرتبه‌ای از "نمایندگی خدا بر زمین" رسیده است که بنا به‌روایت حیدر عباسی-  طلبه‌یی که قرار بوده است در ۶ شهریورماه ۱۳۹۶ به درگاه ولی فقیه شرفیاب شود و با او صحبت کند – در کانال تلگرام خود نوشته است پیش از دیدار با "رهبر"، در جلسه‌هایی تدارکاتی، تمام متن سخنان ملاقات‌کنندگان کنترل و فیلتر می‌شود و بارها این تذکر تکرار می‌شود: "جوری حرف بزنید که آقا خوشش بیاید." البته این‌چنین مضمون‌های مرتبط با اوج‌گیری کیش شخصیت خامنه‌ای و رفتار اطرافیانش در برابر او به‌هیچ‌وجه در مورد یک دیکتاتور تعجب‌‌برانگیز نیستند.

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ - ۱۹۱۷ - روسیه در میان دو انقلاب

مروری بر چند اثر کلاسیک لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی آنها

 انقلاب بورژوا-دموکراتیک روسیه که از سال ۱۹۰۵ شعله‌ور شده بود، در ماه‌های فوریه و مارس ۱۹۱۷ خیز دیگری برداشت که در نهایت به سرنگونی سلطنت مطلق تزاری نیکلای دوّم و تشکیل دولت موقت و شوراهای کارگران و دهقانان و سربازان پتروگراد (پایتخت روسیه) منجر شد. بلشویک‌های روسیه، به رهبری لنین و یاران او، که در دو دههٔ گذشته تجربه‌های زیادی آموخته و کارآزموده شده بودند، خود را برای مرحلهٔ بعدی انقلاب، یعنی گرفتن قدرت از سرمایه‌داری و به قدرت رساندن طبقهٔ کارگر و دهقانان و زحمتکشان، از لحاظ نظری و عملی آماده می‌کردند.

نجفی، شهرداری که تصمیم‌گیرنده نیست

روزنامهٔ آرمان، ۶ شهریورماه، در خبری، نوشت: "همین چند روز گذشته بود که با تشکیل اولین جلسه رسمی شورای پنجم شهر تهران محمدعلی نجفی سیاستمدار میان‌سال اصلاح‌طلب با رأی مطلق اعضای شورای شهر به سمت شهردار تهران انتخاب شد. در این راستا انتظار می‌رفت، همان‌گونه که شورای شهر بر مدار قانون شهردار را انتخاب کرده در ادامه همین رویه حکم شهردار صادر شود. چند روز به‌همین منوال گذشت اما خبری از تأیید حکم محمدعلی نجفی نشد و شایعات تا جایی پیش رفت که اعلام شد به‌علت مخالفت یکی از نهادهای امنیتی احتمالاً شورا شهردار دیگری برگزیند.

وامِ خارجی، سیاست تکراری دولت‌های فاسد برای زمینه‌سازیِ فاجعه‌های اقتصادی

روزنامه جمهوری‌اسلامی، ۴ شهریورماه، نوشت: "بزرگ‌ترین قرارداد وام خارجی در دورهٔ پسابرجام به ارزش بیش از ۸ میلیارد یورو میان ایران و کره‌جنوبی روز پنجشنبه در سئول پایتخت این کشور شرق آسیا امضا شد. این قرارداد توسط محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی جمهوری‌اسلامی ایران با چانگ مدیر اگزیم بانک کره‌جنوبی به امضا رسید. ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک‌مرکزی درباره این قرارداد در کانال تلگرامی خود نوشت: قراردادهای جدید تأمین مالی یکی پس از دیگری به‌ثمر رسیده و نهایی می‌شوند.

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، به‌مناسبت بیست‌ونُهمین سالگرد فاجعهٔ ملی کشتارِ زندانیان سیاسی : بدون طرد رژیم ولایت فقیه نمی‌توان به پایان یافتن ظلم و استبداد و رسیدن به آزادی امیدوار بود!

هم‌میهنان گرامی!

با فرا رسیدن ماه‌های مرداد و شهریور ۱۳۹۶‌، بیست‌ونُه سال از جنایت هولناک فاجعهٔ ملی کشتار هزاران زندانی سیاسی سپری می‌شود. این فاجعه که مصداق جنایت بر ضد بشریت و یکی از سیاه‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر میهن ما است، به‌فرمان مستقیم خمینی و همراهی رهبران رژیم ولایت‌ فقیه، انجام شد. میهن داغدار ما پس از گذشت بیست‌ونُه سال از این فاجعهٔ هولناک، همچنان اسیر همان سیاست‌ها و تفکرات قرون‌وسطایی "اسلام سیاسی" رهبرانی است که ادامهٔ حکومت، به‌هر قیمت و دست یازیدن به هر جنایتی، برای آنان اصل و شیوه اساسی حکومت‌داری است.

واقعیت‌های انکارناپذیر، جنبش مردمی، و نقشِ آزادی‌خواهان راستین

در چهار سال گذشته، طیف گونه‌گونی از نیروهای سیاسی، نظریه‌پردازها، کنش‌گران اجتماعی، تحلیل‌گران رسانه‌های داخلی و رسانه‌های خارجی‌ای مانند "بی‌بی‌سی فارسی"، بر این فرضیه تأکید کرده‌اند که، تنها راه برای "آزادی‌خواهی" و به‌ثمر رسیدن نتایج  آن، مصالحه با "رهبر" است، زیرا به‌باور اینان، علی خامنه‌ای در این سال‌ها از "تندروها" فاصله  گرفته و "تغییر"پذیر  شده است! بر این اساس، در خلال این چهار سال، این سنخ از "شیفتگان" آزادی و آزادی‌خواهی، معتقد بوده‌اند که در چارچوب دیکتاتوری حاکم بر کشور، می‌توان "تندروها" را از طریق سیاست‌های دولت حسن روحانی و "اعتدال‌گرایی" مهار کرد، به عقب راند، و درنتیجه، زمینهٔ "تغییر" را فراهم کرد. در هفته‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، شواهد پرشمار انکارناپذیری نشان داده‌اند که فرضیهٔ مصالحه با "رهبر" کاملاً خطا بوده‌ و درعمل حیطهٔ عملکرد ضدِ دموکراتیک دستگاه ولایت را می‌گستراند.

هفتمین سفر سندباد - به یاد دکتر پرویز شهریاری، پدر ریاضیات نوین ایران (۱۳۹۱- ۱۳۰۵)

پیش درآمد (۱)

پس از اندک زمانی دریافتم که من نیز از زمره ی آنانم که خواب خوش بشریت را برمی آشوبند. (هبل)

خورشید، تازه بال برکشیده است که زنگ در خانه به شیون آغاز می کند: سکوت ناگزیر بامدادی را چه کسانی برآشفته‌اند؟ در میانه ی راهرو اما نگاه‌های پرسش آمیز استاد سال- خورده و بانوی پرستار او در هم گره می‌خورند. آن گاه زن می‌رود و از پشت در کوچه، بلند بلند می‌پرسد:" کیه؟" - با استاد کار داریم!

گام بعدی، توجیه‌تراشی برای کابینهٔ "جدید" روحانی است

هفتهٔ گذشته حسن روحانی اعضای کابینهٔ دولت جدیدش را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. ترکیب کابینهٔ جدید روحانی، با توجه به ماهیت سیاسی روحانی، نباید باعث تعجب فعالان سیاسی می‌شد اما پس از این معرفی، فضای رسانه‌ای ایران به تحلیل‌هایی پرداخت که شاه‌بیت اصلی آن‌ها‌ این بود: چرا روحانی به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل نکرده است. در پسِ این تحلیل‌ها اما تحلیل‌هایی هدفمند را شاهدیم که این رویکرد قابل‌انتظار روحانی را توجیه می‌کنند.

Top