حزب توده ایران

حسن روحانی به «راست» گردش نکرده است، او همیشه در خدمت منافع «راست» بوده است!

حسن روحانی حدود شش ماه پیش در اواسط اردیبهشت‌ماه، به‌هدف مدیریت افکارعمومی، داغ کردن تنورِ انتخاباتی مهندسی‌شده و مهار کردن خواست‌های مردم، ویترینی از وعده‌های سرخرمن و شعارهای داغ را در برابر مردم به‌نمایش گذاشت. دستگاه تبلیغاتی کاروان اعتدال‌گرایی و اصلاح‌طلبان مطیعِ "رهبری"، تلاش فراوان کردند تا از حسن روحانی چهرهٔ رهبری قدرتمند بپردازند، چهره‌یی که صادقانه در راه آزادی‌خواهی در برابر زورگویی ایستاده است. با ورود عنصر جنایت‌پیشه‌ای مانند رئیسی و کلاه‌برداری مانند قالیباف به صحنهٔ نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری، حسن روحانی در دو هفتهٔ آخر کارزار انتخاباتی‌اش اجازه یافت که به‌منظورِ جلب حمایت آنانی که به مضحکهٔ انتخابات باوری نداشتند حتی بر موضوع‌هایی انگشت بگذارد که در مقطع ‌زمانی‌ای در زمرهٔ خط‌قرمزهای بسیار پررنگ و خطرناک "نظام" بودند. شش ماه پیش، به "همت" مطبوعات داخل و خارج کشور و سرسپردگان نولیبرالیسم، آن‌چنان فضای جعلی‌ای خلق شد که انگار حسن روحانی و اطرافیانش می‌خواهند یا می‌توانند وعده‌های‌شان را عملی کنند و گویا اینکه واقعاً تحول و دگرگونی‌ای چشمگیر در راه رخ دادن است!

نوزدهمین همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری جهان به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب اکتبر!

نوزدهمین همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری جهان با عنوان: "صدمین سالگرد انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر: آرمان‌های جنبش کمونیستی، احیا و توانمند کردن مبارزه با افروخته شدن جنگ‌های امپریالیستی، مبارزه برای صلح و سوسیالیسم"، از صبح روز دوم نوامبر، در سن‌پترزبورگ (لنین‌گراد سابق)، در "کاخ رفقا"، و با شرکت نمایندگان رسمی ۱۰۳ حزب، آغاز شد. محل برگزاری همایش همان ساختمانی بود که لنین در جریان انقلاب اکتبر "کنگرهٔ دوم" تاریخی شورای‌های کارگران، نظامیان و دهقانان را در آن برگزار کرد. شمارِ حزب‌های کمونیست و کارگری شرکت‌کننده در این همایش در قیاس با نوزده دورهٔ پیشین این همایش بی‌سابقه بود. حضور این شمار حزب در همایش نمایش‌دهندهٔ بالندگی رو به رشد جنبش کمونیستی در جهان است.                                                                              

سفرِ پوتین به تهران، و چشم‌اندازِ روابط ایران با روسیه

جوان آنلاین، ۱۰ مهرماه، در رابطه با سفر پوتین به تهران به‌بهانه نشست سه‌جانبهٔ ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، نوشت: "رئیس‌جمهور روسیه امروز برای دومین بار طی کمتر از دو سال به تهران می‌آید؛ سفری که ولادیمیر پوتین در آن با رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور ملاقات خواهد کرد. ... حالا دو سال بعد از سفر اول پوتین به تهران، شرایط جنگ در سوریه به‌کلی دگرگون شده و تهران- مسکو یک تجربه استراتژیک موفق را پشت سر گذاشته‌اند. ... درحالی‌که به‌نظر می‌رسد گفت‌وگو بر سر توافق هسته‌ای تابستان ۱۳۹۴، یک موضوع مهم گفت‌وگوها خواهد بود،

اربعین حسینی»، عزاداری مذهبی یا سوءِاستفاده از باورهای مذهبی به‌منظورِ قدرت‌نمایی در منطقه و چپاولِ منابع ملی»

 از ماه‌ها پیش از فرارسیدن محرم و اجرای مراسم سوگواری به‌مناسبت شهادت امام سوم شیعیان و به‌ویژه اربعین، جمهوری اسلامی به‌وسیلهٔ کمیته‌های حکومتی رنگارنگ و سازمان‌دهی گسترده در زمینهٔ این ایام مذهبی و آئینی مردم و اعطای رانت‌ها و صرف هزینه‌های گزاف به سوءِاستفاده سیاسی از باورهای مذهبی توده‌ها می‌کوشد. رژیم، این حضورهای مردمی در این مراسم‌ها را نشانی از اقتدار خود می‌نمایاند. در این میان اما برگزاری مراسم "اربعین" در "عتبات عالیات" برای رژیم در راستای "اقتدار نمایی" در منطقه، از اهمیتی خاص برخوردار است.

لایحهٔ نظامِ رسانه‌ای، تداوم سیاست سرکوب اطلاع‌رسانیِ آزاد

روزنامهٔ قانون، ۱۳ آبان‌ماه، در مطلبی به لایحهٔ نظام رسانه‌ای پرداخت و نوشت: "هفته گذشته لایحهٔ سازمان نظام رسانه‌ای کشور درحالی با رأی هیئت دولت حسن روحانی به‌تصویب رسید که انتقادات فراوانی به این لایحه از جانب اهالی رسانه وارد شده است. گویی دولت و مجلس سعی دارند تا با ارائهٔ لایحه‌ای، فعالیت رسانه‌ای در ایران را نظام‌مند کنند اما این نظام‌مندی از طرف بسیاری از کارشناسان و حقوقدانان کشور برخلاف اصل آزادی بیان و رسالت رسانه‌ها تشخیص داده شده است."

بودجهٔ سال ۹۶، و سرنوشتِ طرح‌های عمرانی

جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور در امور اداری و استخدامی و از مدعیان اصلاح‌طلبی، روز ۲۵ مهرماه ۹۶، علت عدم تحقق بودجه‌های عمرانی در سال‌های گذشته و هم‌چنین در سال جاری را به حجم بالای هزینه‌های جاری نسبت داد و خواستار تجدیدنظر در بودجه و اصلاح دستگاه اداری [بخوان: تعدیل نیرو و واگذاری بخش دیگری از خدمات دولتی به بخش خصوصی] شد.

تسلیت حزب توده ایران به هم‌میهنان و مردم عراق به مناسبت کشتار، ویرانی و آسیب‌های زمین لرزه در غرب کشور

به گزارش رسانه های کشور در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه یک شنبه شب زلزله شدیدی به قدرت ۷.۳ ریشتر استان های غربی ایران و مناطق همجوار در کردستان عراق را لرزاند.  طبق آخرین گزارش‌های رسیده تعداد کشته شدگان زلزله تا بعداز ظهر امروز به 407 نفر و تعداد مصدومین به ۶۷۰۰ نفر رسیده است.

بیانیۀ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت صدمین سالگرد پیروزی انقلاب کبیر اکتبر

انقلاب اکتبر نقطهٔ پایانی بر اندیشهٔ ابدی بودنِ سرمایه‌داری بود و نشان داد که جهانی دیگر ممکن است!

اندیشه‌ها و آرمان‌های انقلاب  اکتبر زنده است و راهگشای آیندهٔ بشریت‌ در قرن بیست و یکم

 

جایگاه تاریخی انقلاب اکتبر

با فرارسیدن ۱۶ آبان‌ماه ۱۳۹۶ (۲۵ اکتبر تقویم ژولیانی و ۷ نوامبر ۲۰۱۷)، از زمان مهم‌ترین رخداد قرن بیستم، یعنی پیروزی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، یک‌صد سال سپری شد.

انقلاب اکتبر،‌ در دوران سلطهٔ کشورهای سرمایه‌داری بر جهان، روی داد، در‌ دوران جنگ فاجعه‌بار جهانی اول بین کشورهای امپریالیستی بر سر تقسیم جهان، دوران سرکوب اندیشه‌های مترقی و هنگامی‌که "شبح کمونیسم"- بنا به سخن "مانیفست کمونیست"- خواب رهبران جهان سرمایه‌داری را مختل کرده بود، انقلاب اکتبر به‌هدف گشودنِ راه بشر به سمت جامعه‌یی بدونِ جنگ، خشونت و سرکوب و‌ در یکی از بزرگ‌ترین و درعین‌حال عقب‌مانده‌ترین کشورهای سرمایه داری اروپا به پیروزی رسید. پیروزی انقلاب اکتبر، به‌رهبری ولادیمیر ایلیچ لنین‌ و بلشویک‌ها، در روسیهٔ تزاری، پایانی تاریخی بر نظر‌گاه ابدی بودنِ جهان سرمایه‌داری بود و به خلق‌های زیر ستم در جهان نشان داد که جهانی دیگر ممکن است. پیروزی انقلاب اکتبر بر این اندیشهٔ کارل مارکس جامه حقیقت پوشانید که می‌گفت: فلاسفه تا کنون جهان را توصیف می‌کردند ولی اینک باید دست به‌کار تغییر آن زد.   

انقلاب اکتبر، رخدادی تصادفی در طول تاریخ طولانی تکامل بشری نبود، این انقلاب، زنجیره‌ای از حرکت‌های قانونمند تاریخ به سوی تکامل، ترقی و دستیابی انسان به آزادی واقعی بود و ازاین‌روی، تأکید بر اندیشه‌ها و ارزش‌های آن- به‌ویژه در عرصهٔ نظری و ایدئولوژیک، خاصه آنجا که جنبهٔ عام و جهان‌شمول می‌یابد- در نبرد دشوارِ کنونی بین جبههٔ "کار" و "سرمایه"، از اهمیتی بنیادین برخوردار می‌شود. با انقلاب اکتبر، بشر دوره‌یی نو را آغاز کرد و به سمت نقطهٔ پایان نهادن بر جبر اجتماعی گامی بلند به پیش برداشت. به‌قول انگلس، در اثر ارزشمندش به‌نام "آنتی دورینگ"، اختیار، جبرِ شناخته‌شده است. بنابراین، انسان با کشف و دریافت قوانین جامعه و تاریخ، شرایط غلبه بر جبرِ اجتماعی را فراهم می‌‌آوَرَد.

سرهم‌بندی واژۀ «چپ سنتی»، راهی برای گریز از واقعیت‌های انکارناپذیر

جنبش چپ در ایران در طول تاریخ نزدیک به یک قرنش، با وجود همهٔ فرازونشیب‌ها و سرکوب شدن خشن و خونین از سوی رژیم‌های استبدادی شاهنشاهی و ولایی، در دفاع از منافع مردم و حاکمیت ملی تاریخی پرافتخار و تأثیرگذار داشته و دارد. 

واقعیت انکارناپذیر در عرصهٔ تلاش برای دفاع از منافع مردم تا کنون چنین بوده است که، رژیم ولایت فقیه و کارگزارانش- بررغم به‌کار بردن مهیب‌ترین روش‌های سرکوب- نتوانسته است جنبش چپ کشورمان را ریشه‌کَن و نابود کند. بخش‌هایی از جنبش چپ کشورمان، که در مقام سالم‌ترین و پویاترین نیروهای ضد دیکتاتوری نزد مردم شناخته می‌شوند، توانسته‌اند در سه دههٔ گذشته در برابر انواع تهاجم نیروهای اطلاعاتی و امنیتی سرکوبگر، بدون هیچ‌گونه اتکایی به کشورهای خارجی، مقاومت کنند و با بی‌اثر کردن ترفندهای رژیم ولایی و خدم‌وحشم آن، بر ضدِ استبداد حاکم قاطعانه به مبارزه‌شان ادامه دهند.

«من سر سفرهٔ خون نمی‌نشینم!»

[از نامهٔ سرگشادهٔ علی اشرف درویشیان در پاسخ به دعوت وزارت ارشاد برای شرکت در سمینار  ادبیات ایران]

علی‌اشرف درویشیان، نویسندهٔ سرگذشت تهی‌دستان روستا، درگذشت

تولد: ۳ شهریورماه سال ۱۳۲۰، کرمانشاه – درگذشت:  ۴ آبان‌ماه ۱۳۹۶، تهران

Top