حزب توده ایران

آنجلا دیویس: تاریخ باید به‌یاد بسپارد که در بطنِ فعالیت هر جنبش توده‌ای زنان قرار دارند

آنجلا دیویس، رهبر پیشین حزب کمونیست ایالات‌متحده آمریکا، کنشگر حقوق مدنی و شخصیت دانشگاهی، زندگی خود را وقف مبارزه برای آزادی کرده است. او را "شناخته‌شده‌ترین چهرهٔ چپ در ایالات‌متحده" خوانده‌اند. در طی پنج دههٔ گذشته، او با جنبش‌های انقلابی‌ای همچون "حزب پلنگ‌های سیاه" در سال‌های ۱۹۶۰ همراه بوده است. او همچنین از بنیان‌گذاران سازمان "مقاومت در برابر بحران" است که برای مقابله با نظام زندان‌ها در ایالات‌متحده بنا شده است. او ائتلافی را نیز از کنشگران به‌منظور مبارزه برای برابری حقوق زن و مرد (فمینیست‌های) سیاه‌پوست را پایه‌گذاری کرده است.

نسخه‌های ارتجاعی ولی فقیه رژیم برای محدود کردن فعالیت‌های اجتماعی زنان

سید علی خامنه‌ای، ولی فقیه رژیم، در سخنانی زن‌ستیزانه، موضع‌گیری‌اش در ارتباط با زنان- که درعین‌حال تعیین‌کنندهٔ سیاست‌های رژیم در این عرصه نیز هست- بار دیگر تکرار کرد. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، ۲۹ اسفندماه ۹۵، او در قسمتی از اظهاراتش با اشاره به نقل‌قولی از خمینی که گفته بود چنانچه دختر پیغمبر مرد می‌بود، پیغمبر می‌شد، با برجسته کردن گرایش دختر پیامبر به خانه‌داری، گفت: "باوجود آن عظمت و مقامات خارج از فهم و تصور بشر، یکی از شئون و مشاغل حضرت فاطمهٔ‌زهرا، نقش مادری، همسری و خانه‌داری است."

زنانِ انقلاب روسیه - نوشتهٔ مِری دیویس، استاد تاریخ کارگری در دانشگاه لندن

صدمین سالگرد انقلاب روسیه توجه زیادی را به خودش جلب کرده است، که البته همهٔ این توجه‌ها هم سودمند و روشنگر نیست. در این میان، جنبه‌ای از هر دو انقلاب سال ۱۹۱۷ روسیه (فوریه و اکتبر) که تقریباً به طور کامل نادیده گرفته شده است، موضوع نقش زنان در آنهاست.
دیدگاه پذیرفته شدهٔ عمومی این است که زنان روسیه فقط دوبار در سال ۱۹۱۷ چهره‌ای از خود نشان دادند. بار اوّل در پتروگراد در روز ۲۳ فوریه به منزلهٔ طلایه‌داران انقلابی که به استقرار دولت موقت منجر شد. و بار دوّم، در روز ۲۵ اکتبر که زنان بورژوای جزو گردان مدافع کاخ زمستانی، محل استقرار دولت موقت، در مقابل یورش بلشویک‌ها نقشی ارتجاعی بازی کردند.

روحیهٔ رادیکال «اِلِنور مارکس»، سرمشقی برای زنانِ مبارزه‌جوی جهان

زندگی‌نامه‌نویس، هنگامی که به‌نگارش ویژگی‌های شخصیتی دست به قلم می‌برد، نمی‌تواند از تسخیر شبانه‌روز ذهن خویش که او بختک‌وار اشغال کرده است بگریزد.
در این روز جهانی زن، النور (اِلِنا) مارکس حضوری نیرومند در اندیشه‌های من دارد. خواهران سوسیالیست النور مارکس در سال ۱۹۱۱، ۱۳ سال پس از درگذشت او، جشن سنتی آرمان‌خواهی زنان را با نام "روز جهانی زنان" در ایالات متحده آمریکا، بنیان نهادند، یعنی در کشوری که امکان‌ها و توانایی‌های نهفته، نابرابری‌ها و تضادهایش برای النور مارکس، جوان‌ترین دختر مارکس و مدیر اتحادیهٔ کارگران گاز در آن زمان، سال‌های پایانی دههٔ ۱۸۸۰، شناخته شده بودند و شاهد چه مضحکه‌یی می‌شد النور مارکس اگر ایالات متحدهٔ سالِ ۲۰۱۷‌را می‌دید. نمادی بهتر از "مجسمه آزادی" بنا شده در‌۱۸۸۶ - که نگاه النور مارکس برای نخستین بار هنگامی که با کشتی به بندر نیویورک نزدیک می‌شد به آن افتاد- نمی‌توان یافت که بیان‌گر نادرستی باور ملی ایالات متحده در این دوران باشد.

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت فرارسیدن هشتم مارس، روز جهانی زن : مبارزه برای برابریِ زن و مرد و دستیابی به حقوق پایمال‌شدهٔ زنان، بخشی جداناپذیر از جنبشِ مردمی بر ضد رژیم استبدادی حاکم است!  

هم‌میهنان گرامی!
نیروهای مترقی و آزادی‌خواه جهان همه ساله از روز هشتم مارس (۱۷ اسفندماه)، روز جهانی زن، همچون روزی خجسته، روزی درخشان در مبارزهٔ زنان در سراسر گیتی بر ضد تبعیض جنسیتی، استقبال می‌کنند و خاطرهٔ شکوه‌مند جنبشی را  که  در  این روز تاریخی شکل گرفت و  دنیای کهنه و واپس‌گرای نگاهِ به زن در مقام کالا را به‌چالشی سرنوشت‌ساز طلبید و در خلال بیش از یک سده پیکار دشوار و پرفرازونشیب جهانِ ما را دگرگون کرد، گرامی می‌دارند.

دولت روحانی، و سیاست تمکین به قوانین زن‌ستیزانه

خبرگزاری ایسنا، ۱۰ اسفندماه، سخنان خانم شهین مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در دانشگاه صنعتی اصفهان، را انتشار داده است. ایشان در این سخنرانی به موردهایی گوناگون اشاره می‌کند. سخنان طولانی مولاوردی در این نشست ازآن‌روی جالب است که او دربارهٔ سیاست‌های دولت در مورد زنان، همه‌چیز را بسته به‌آینده می‌داند و در جای‌جای سخنانش برای تحقق آن‌ها در چند سال آینده قول‌وقرارهایی می‌گذارد.

بازنشستگیِ پیش از موعد، ادامهٔ سیاستِ خانه‌نشین کردن زنان

روزنامهٔ "شرق"، ۱۱ بهمن‌ماه، در مقاله‌یی، می‌نویسد:"در جریان رسیدگی به مفاد برنامهٔ ششم توسعهٔ کشور، مصوبه‌ای به‌پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس از تصویب گذشت که بر اساس آن، زنان شاغل در دستگاه‌های دولتی و عمومی می‌توانند با ۲۰ سال سابقه کار و بدون محدودیت سنی تقاضای بازنشستگی پیش‌ از موعد کنند."

فحشا و فقر

تجارتی که بنیان های جامعه را فرو می ریزد

گزارش ها و مستنداتی که در رابطه با آسیب های اجتماعی در ایران انتشار یافته، جدید و پنهان نیست. ابعاد این آسیب ها در سال های اخیر آن چنان گسترده و نگران کننده شده است که ما به طور مداوم در روزنامه های مجاز، گزارش های گوناگونی را شاهد هستیم. انتشار این گزارش ها، روشنگر این مهم است که سیاست سکوت و پنهان کردن این معضلات کاربد خود را از دست داده و باید اذعان کرد بحرانی جامعه ما را فراگرفته که حکومتیان از کنترل آن عاجز هستند . روزنامه جهان صنعت، ۴ دی،  قاچاق زنان ایرانی به کشورهای همسایه را که چندان هم موضوع پنهانی نبوده مورد بررسی قرار می دهد.

Stop violance against women

کارزارِ جهانی ضدِ خشونت نسبت به زنان

"روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان"، روز آغاز "کارزارِ جهانی پایان دادن به خشونت نسبت به زنان" است که از ۲۵ نوامبر/۵ آذرماه شروع می‌شود و تا ۱۰ دسامبر/۲۰ آذرماه- "روزِ حقوق بشر"- ادامه می‌یابد. و هر ساله لحظه شروع کارزاری است گسترده که هرساله میلیون‌ها نفر، به‌ویژه زنان مبارز، در سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند. تاریخ آغاز و پایان این کارزار نمایانندهٔ پیوندی نمادین اما راستین میان خشونت ضدِ زنان و نقضِ حقوق بشر است، یا به‌عبارت‌دیگر، برجسته کردن این نکتهٔ مهم است: خشونت ضدِ زنان، نقضِ حقوق بشر است.

حزب تودۀ ایران احکام جابرانه و انتقام جویانۀ قوه قضائیه رژیم بر ضد نرگس محمدی را محکوم می کند

مردم میهن ما هر روز شاهد گسترش ابعاد ظلم دستگاه بیداد قضایی رژیم ولایت فقیه هستند که این روزها مهمترین نقش آن روند ”قانونی“ کردن به سرکوب مدافعان آزادی و حقوق مردم ماست. بر اساس گزارش رسانه های گروهی در هفته های اخیر شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم ۱۶ سال حبس برای نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر را تایید کرد.

Top