حزب توده ایران

گزارشی از همایش حزب‌های کمونیست و چپ آسیای جنوبی

شرکت کنندگان در همایش، که به  مثابه یکی از ابتکار ها برای بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر برگزار می شد، بغرنجی های روند مبارزه برای تغییرهای پایه ای در کشورهای در حال توسعه را مورد بررسی قرار دادند.

 به ابتکار حزب کمونیست هند (مارکسیست) و جزو برنامه‌هایی که این حزب برای بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر در روسیه تدارک دیده است، همایشی از حزب‌های کمونیست و چپ در منطقهٔ آسیای جنوبی در روزهای اوّل و دوّم مهر امسال در شهر ساحلی کوچی در ایالت کرالا در جنوب غربی هند برگزار شد.

بهره‌برداری از مذهب، کلید سلطهٔ طبقهٔ حاکم است

"مزمل مختار" می‌نویسد: با دست‌کاری و بهره‌برداری از مذهب، نخبگان حکومت‌کننده در پاکستان آزادی بیان و عقیده را سرکوب کرده و آزادی عمل اندیشه‌های ترقی‌خواهانه را به‌طور همه‌جانبه سلب می‌کنند.              

"والتر لیپمن"، یک نظریه‌پرداز لیبرال دمکراسی در ایالات‌متحده بود. او مدافع و پشتیبان استفاده از تبلیغات به‌منظور نظارت بر ساختار اندیشگی اجتماع و سازگار کردن سمت‌وسوی آن با نظام طبقاتی موجود بود. او طرفدار جا انداختن نظریه‌یی بود که آن را تولید رضایت‌مندی می‌نامید. اساس این نظریه بر تن دردادن و هم‌نوایی کردن توده‌های مردم با چیزهایی که میل ندارند انجام دهند، قرار گرفته است.

هندوستان در هفتادسالگیِ استقلال: از عدم‌تعهد تا همکاریِ راهبردی (استراتژیک)

"جواهر لعل نهرو"، معمار سیاست خارجی مستقل هندوستان، اولویت سیاست خارجی کشور را به عدمِ تعهد و همبستگی با دنیای روبه‌رشد، همچون نیروی هدایت‌کنندهٔ اصلی، داده بود. این کشور تا پایان دههٔ ۱۹۸۰، با این سیاست خارجی هدایت می‌شد. امسال همچنین با هفتادمین سالگرد رویداد تاریخ‌ساز "نشست روابط آسیایی" به‌میزبانی هند، همزمان است. این "نشست" تاریخی، که نهرو ریاست آن را برعهده داشت، ورود هندوستان به صحنهٔ بین‌المللی را رقم زد. بسیاری از رهبران کشورهای آسیایی که در آستانهٔ دستیابی به استقلال بودند، در این کنفرانس شرکت کردند.

نتایج بحران برانگیز انتخابات آلمان! مصاحبه «نامۀ مردم»، با رفیق گونتر پهل، دبیر بخش روابط بین‌المللی و عضو هیئت سیاسی حزب کمونیست آلمان

یکشنبه گذشته دوّم مهر ۹۶، انتخابات پارلمانی در کشور آلمان برگزار شد که پُرقدرت‌ترین عضو  اتحادیهٔ اروپا و از قدرت‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی جهان است. به دلیل نقشی که آلمان در عرصهٔ سیاست و اقتصاد بین‌المللی ایفا می‌کند، نتیجهٔ این انتخابات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در انتخابات روز یکشنبه، حزب محافظه‌کار “دموکرات مسیحی “یکی از بدترین نتایج انتخاباتی خود در تاریخ جمهوری آلمان را به دست آورد.

اوج‌گیری «جنبش نوزایی ملّی مکزیک» و تلاش برای ایجاد تحوّل بنیادی در آن کشور

مکزیک برای فعالان سندیکایی جای امنی نیست. کارگران در شرایط محدودکنندهٔ “قراردادهای حفاظتی” کار می‌کنند (که توسط سندیکاهای موهوم یا به‌اصطلاح “کاغذی “وابسته به دولت، با همکاری کارفرما تنظیم می‌شود و کارگران عملاً از محتوای آنها بی‌خبرند) و هر کوششی برای تشکیل اتحادیه‌های صنفی و سندیکاهای مستقل از کارفرمایان می‌تواند به ضرب و شتم، بازداشت، یا سرنوشت بدتری برای کارگر منجر شود.

راهبردِ «جدید» آمریکا یا گسترشِ فاجعه در افغانستان

به‌قلم: عبدالله نایبی، رئیس حزب نوین مردم افغانستان

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحدهٔ آمریکا، به‌تاریخ ۳۰ مردادماه سال جاری (۲۱ اوت ۲۰۱۷ )، راهبردِ بعدی کاخ سفید را در رابطه با افغانستان و آسیای جنوبی اعلام کرد. وی در سخنرانی‌اش گفت که، هدف این راهبرد محو داعش و برچیدنِ القاعده و جلوگیری از به‌قدرت رسیدنِ دوبارهٔ طالبان در افغانستان است. پیش از این موضع‌گیری، آقای ترامپ بارها روی این نکته تأکید می‌ورزید که باید سربازان آمریکایی از افغانستان به وطن‌شان برگردند. اعزام نیروهای تازهٔ نظامی به افغانستان جزیی از راهبرد جدید آمریکاست که از سوی ترامپ اعلام گردید.

پیامد غم‌انگیز انقلابی که از درون منفجر شد: بررسی منقدانهٔ کتاب «انقلاب گرانادا واقعاً چه اتفاق افتاد؟«

گرانادا، نخستین کشور انگلیسی‌زبان در دریای کاراییب، با انقلاب خود در ۱۳۵۸ خورشیدی، تاریخ‌ساز شد. اما آن‌گونه که "برنارد کورد"،  یکی از رهبران انقلاب در کتاب تازه خود آن را بازگویی می‌کند، این انقلاب با ناکامی‌ای بزرگ پایان یافت.

اتحادِ نیروهای مردمی، تنها سد در برابر فاشیسم است!

میان نئونازی‌های آلمان و ایالات‌متحده، همانندی‌هایی فراوان وجود دارند

نوشتۀ ویکتور گراسمن، نویسندۀ آمریکایی مقیم آلمان، به نقل از روزنامۀ مورنینگ استار، ۲۳ اوت ۲۰۱۷

باید از فرصت پیش آمده برای اتحاد نیروها استفاده کرد

گفتگوی نمایندهٔ حزبمان با رفیق عاقل تغز، دبیر بخش بین‌المللی حزب مردم فلسطین، دربارهٔ امکان آشتی و برقراری دوستی مجدد میان دو سازمان رقیب فلسطینی: حماس و فتح.

تحول‌های سیاسی در خاورمیانه در ماه‌های اخیر در ارتباط با مسئلهٔ فلسطین، نشانگر شرایط بغرنج حاکم بر منطقهٔ خاورمیانه است. نیروهای ترقی‌خواه فلسطینی به صراحت اعلام می‌کنند که »حل مسئلهٔ فلسطین از طریق تشکیل دو کشور «جداگانه و مستقل که در چهار دههٔ اخیر به مثابه راهکرد ممکن و شدنی مطرح بوده است، امروزه در معرض تهدید قرار دارد.

حزب‌های کمونیست و کارگری پایکوبی ضدکمونیستی سازمان داده شده توسط اتحادیهٔ اروپا را محکوم می‌کنند

اتحادیهٔ اروپا روز ۲۳ اوت (۱ شهریور) را »روز یادبود قربانیان رژیم‌های خودکامه« اعلام کرد و به همین مناسبت هم برگزاری مراسمی را تدارک دید. هدف اصلی از اعلام و برگزاری چنین مناسبتی، تحریف تاریخ اروپا (و جهان) و برابر شناساندن نازیسم و فاشیسم با کمونیسم است. کارزار ضدکمونیستی در اروپا در دورهٔ ریاست جمهوری استونی بر اتحادیهٔ اروپا شدّت یافته است و مراسم اخیر هم به پیشنهاد همین ریاست سازمان‌دهی شده بود.

Top