حزب توده ایران

اشتغالِ بی‌ثبات و نامطمئن، و سرمایه‌داری معاصر به‌قلم: پروفسور جاناتان وایت

بندرت هفته‌ای می‌گذرد بی‌آنکه از بی‌ثباتی در عرصهٔ اشتغال در کشورهای سرمایه‌داری پیشرفته گزارشی در رسانه‌ها نباشد. البته این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که بازار اشتغال در این کشورها دستخوش یک دگرگونی بنیادی گردیده است. لاف‌زنی محافظه‌کاران دربارهٔ اشتغال‌زاییِ کامل در حقیقت به کم‌اشتغالیِ کامل نزدیک‌تر است یا به‌سخنی دیگر، باد کردن بخش کارگران پاره‌وقت. خوداشتغالی و آزادکاری، چه واقعی و چه ساختگی، به‌شدت گسترش یافته است. اما واقعیت چیست؟ و واکنش جنبش زحمتکشان چه باید باشد؟                                                                         

سیاست خصوصی‌سازی و گسترشِ مناطق آزاد تجاری، با امنیت شغلی زحمتکشان مغایرت دارد

هدف از خصوصی‌سازی عبارت است از: دستیابی کلان‌سرمایه‌داران، کارگزاران و وابستگان دستگاه حاکمه به منابع مالی عظیم و تصاحب منابع ملی کشور. به‌دنبال خصوصی‌سازی بنگاه‌های تولیدی و از میان بردن قدرت طبقهٔ کارگر برای برپایی تشکل‌هایی مستقل و مبارز کارگری، ارزان‌سازی نیروی کار، گسترش قراردادهای موقت و نابودی امنیت شغلی کارگران، به‌وجود آوردن لشگر عظیمی از کارگران بیکار برای بهره‌کشی حداکثری از آنان، حذف مقررات بهداشت و ایمنی کار به‌منظور دستیابی به سودهای افزون‌تر و کلان از قِبَل تولید و محیط کار، ایجاد "مناطق آزاد و ویژه اقتصادی" با نقشهٔ نادیده انگاشتن و حذف شمول اندک مواد حمایتی باقی‌مانده در قانون کار در حق کارگران شاغل در این مناطق و به‌اصطلاح "برون‌سپاری" و واگذاری نیروی کار بخش عمومی به سوداگران نیروی کار و بخش خصوصی جهت بهره‌کِشی هرچه بیشتر از نیروی کار در تمامی عرصه‌های تولید و اقتصاد ممکن شده است و همچنان می‌شود.

جایزهٔ همبستگی بین‌المللی سال ۲۰۱۸ برای اسماعیل عبدی، معلم زندانی

کنفرانس سالانهٔ اتحادیهٔ معلمان بریتانیا NASUWT  در بیرمنگهام، انگلستان، روز ۱۲ فروردین اسماعیل عبدی، از رهبران کانون صنفی معلمان ایران را که در حال حاضر دورهٔ محکومیت زندان شش سالهٔ خود را به جرم فعالیت‌های سندیکایی می‌گذراند، برندهٔ جایزهٔ همبستگی بین‌المللی سال ۲۰۱۸ این اتحادیه اعلام کرد.

ادامۀ مبارزۀ دلیرانه کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل سرکوبگری رژیم

مبارزۀ کارگران نیشکر هفت تپه پس از ماه ها فشار و سرکوبگری های دستگاه های امنیتی رژیم ولایت فقیه و بی اعتنایی کارفرمایان به خواست های کارگران همچنان ادامه دارد. در روزهای نخستین سال نو، ارگان های امنیتی رژیم با یورش به کارگران معترض نیشکر هفت تپه شماری از آنها را بازداشت کرده اند.

مبارزهٔ جنبش کارگری- سندیکایی بر ضد سیاست‌های رژیم و به‌خاطر تأمین امنیت شغلی و احیای حقوق سندیکایی

سال نو در حالی آغاز شد که با کاهش باز هم بیشتر ارزش پول ملی در نخستین هفته فروردین‌ماه بار دیگر سقوط قدرت خرید کارگران و زحمتکشان را شاهدیم. درهفته پایانی سال گذشته و با مصوبه شورای‌عالی کار عملاً خواست طبقه کارگر و زحمتکشان برای افزایش واقعی و عادلانه دستمزد نادیده گرفته شد و سطحی از مزد  تعیین شد که نه‌تنها با تورم واقعی فاصله دارد، بلکه حتی با رقم موردتوافق پیرامون سبد معیشت خانوار نیز همخوان نیست و رقمی است معادل با یک‌سوم خط فقر در کشور.

مصوبهٔ شورای‌عالی کار درخصوص حداقل دستمزد، با منافع کارگران و زحمتکشان مغایر است!

مطابق روال معمول روزهای پایانی هر سال، نشست شورای‌عالی کار حداقل دستمزد سال آیندهٔ کارگرانِ مشمول قانون کار را با "افزایشِ" ۱۹٫۸ درصد، مبلغ یک میلیون و ۱۱۴ هزار و ۱۴۰ تومان تعیین کرد. همچنین دربارهٔ دیگر سطح‌های مزدی در فرودین ماه تعیین تکلیف خواهد شد.

فرهنگیان کشور و مبارزه با خصوصی‌سازیِ آموزش

وضعیت ناگوار امنیت شغلی و معیشت فرهنگیان شاغل و بازنشسته اعتراض‌هایی دامنه‌دار در خلال ماه‌های اخیر موجب شده است. همچنین مخالفت فرهنگیان کشور با نظام واپس‌گرای آموزشی رژیم که طبقاتی شدن آموزش و تحصیل از نتایج ناگوار آن است، درصدر خبرهای نخستین هفته سال نو قرار داشت. فرهنگیان به بودجه اختصاص‌یافته به آموزش‌وپرورش اعتراض کرده و تخصیص منابع مالی و اعتبارات لازم برای رشد و شکوفایی سیستم آموزشی و نیز تضمین مزد و مزایای عادلانه برای خود را خواستار شده‌اند.

اتحادِ عمل، شرطِ انسجام، و درنتیجه، موفقیت جنبش سندیکایی زحمتکشان است!

اتحادیهٔ »یونیفور« و »کنگرهٔ کار کانادا«

(سی- آل- سی)، باید که  به سر میز مذاکره برگردند     

بیانیهٔ هیئت اجراییهٔ ملی اتحادیهٔ یونیفور، بزرگ‌ترین اتحادیهٔ کارگری بخش خصوصی، در ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۶،  مبنی بر قطع همکاری فوری با کنگرهٔ کارگری کانادا، برای میلیون‌ها کارگر کانادایی، چه آنان که با کنگره همکاری داشته‌اند و چه سیصد هزار کارگر عضو یونیفور، شوکی بزرگ بود.

تشکل‌های زرد حکومتی و دستبرد به اموال سازمان تأمین اجتماعی

برای گمراه کردن زحمتکشان دربارهٔ یورش جدید رژیم به اندوختهٔ کارگران به‌وسیلهٔ تبصرهٔ "ز" بند هفت لایحه بودجه ۹۷ دولت و تصویب آن از سوی مجلس، علیرضا محجوب، مدیرکل خانهٔ کارگر، روز ۱۳ اسفندماه ۹۶،  گفت: "برای جلب رضایت یک وزیر و وزارت خانه‌اش [وزارت بهداشت] حقوق فقرا را نقض کردند و مالکیت آنها را نادیده گرفتند."

بازپرداخت مزد معوقه و افزایش واقعی دستمزد، خواست طبقهٔ کارگر است

اعمال سیاست تعدیل ساختاری به‌منظور آزادسازی اقتصاد، خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی و به‌هف کسب حداکثر سود از تولید و نیروی کار در سه دههٔ اخیر، فقر و بیکاری و رواج قراردادهای موقت توأم با پدیدهٔ دستمزدهای معوقه شده را موجب شده است. در این میان، فساد مزمن، استبداد و بی‌قانونی حاکم در رژیم ولایت فقیه و هم‌زمان با اجرای این سیاست‌ها، وضعیت اسف‌بار کنونی را در معیشت کارگران و زحمتکشان به‌وجود آورده است.

Top